HORSKÁ VILA NÝDEK

Více o pensionu

Popis ubytování

​Podhorská chaloupka je prostorná a útulná. Naší vizí je, aby se hosté cítili jako doma. Domeček se nachází uprostřed přírody malebné vesničky Nýdek. Z domu máte kousek do centra Nýdek (300m), kde se nachází Nýdecké dobrůtky, obec, hospůdka, potraviny. Pokud máte rádi turistiku, tak při opuštění domečku můžete hned vyrazit na chatu Chantoria Velký Stožek, Filipku atd. Přímo v Nýdku se nachájí hřiště, potraviny, turistické stezky, cyklo stezky a jiné.
Je to Váš pobyt a mou největší radostí je Vaše spokojenost.

HORSKÁ VILA NÝDEK ubytování v pensionu

​Chata k pronajmutí poskytuje ubytování pro 2 až 15 osob v 5 ložnicích. Ložnice a pokoje:
5 ložnic + možnost 4 přistýlek. Sociální zařízení: 2× koupelna s vanou2 samostatné WCobývák s krbemVytápění: plynový kotel - regulátorem si nastavíte teplotu domu a o nic se nestaráte. Ohřívá automaticky i vodu. Krb na podzimní a zimní večery.

Okolí pensionu a Nýdek

​Pro rozvoj obce měly význam pasekářské a valašské kolonizační vlny. Počátkem osídlení byl většinou knížecí statek (Těšínské knížectví). První zmínka o statku v Nýdku pochází z roku 1430, kdy kníže Boleslav I. potvrzuje, že Tičko z Logova prodal Petru Nidkovi ves Nýdek se vším příslušenstvím. Další leník Pelka z Děhylova prodal statek v roce 1458 Jiřímu z Lešné za 60 hřiven a v roce 1502 koupil Nýdek za 80 zlatých Jan Čelo z Čechovic. V roce 1576 byl v Nýdku postaven dřevěný evangelický kostel sv. Mikuláše, který byl v období protireformace roku 1654 zabrán katolíky. V roce 1591 se Nýdek stal majetkem rodu Goczalkovských, a to až do roku 1792, kdy ho prodali Habsburkům, jmenovitě knížeti Albrechtovi. Tak se stal Nýdek součástí Těšínské komory, kterou po Albrechtovi spravoval v letech 1825 - 1847 arcikníže Karel, pak obec zdědil arcikníže Albrecht (1847 - 1896) a poslední z Habsburků arcikníže Bedřich. Po roce 1918 se ujímá majetku československý stát. Základem obživy obyvatelstva bylo dlouhou dobu zemědělství a pastevectví. Největší rozvoj obce nastal v první polovině 19. století, kdy také významně vzrostl počet obyvatel. Příčinou byla zvýšená těžba železné rudy, jejíž ložiska zde byla objevena počátkem roku 1770. To byla jedna z příčin vzniku železáren v Ustroni v roku 1772. Rozvoj obce však nejvíce souvisí s železárnami v Třinci (Třinecké železárny). Dolování rudy (podle údajů z roku 1843 se v Nýdku vytěžilo 2170 centýřů železné rudy), kácení lesa, výroba dřevěného uhlí, doprava uhlí a rudy do Třince znamenaly velký růst obce. Po změně technologie výroby železa v roce 1865 začala většina obyvatel obce pracovat přímo v železárnách. Podle rakouského sčítání lidu v roce 1910 měl Nydek 1747 obyvatel, z toho 1 730 (99%) polsky a 17 (1%) německy mluvicích2. Kontakt nýdeckých obyvatel s technologiemi a vzdělanými pracovníky oceláren vyústil v rychlejší civilizační pokrok než v jiných beskydských vesnicích, zejména v oblasti mechanizace zemědělství. Hospodářská krize v meziválečném období vyvolala v Nýdku nezaměstnanost. Nezaměstnaní začali pašovat z Polska celá stádaskotu, koní a prasat a v opačném směru nesli tuny průmyslového zboží, zejména obuvi.

Rezervovat ubytování v HORSKÁ VILA NÝDEK

Nejbližší ubytování v Nýdku a okolí

 


Zajímavé weby: dárkové poukazy

Copyright © 2013 - 2024 Ber Ubytování.CZ All Rights Reserved. Obsah